Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Annopolu

Zespół Artystyczny BOROWIACY

ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY ,, BOROWIACY” Z BOROWA

 

W marcu 1974 r. w powiecie kraśnickim trwał cykl imprez pt. ,, Sztafeta XXX-lecia PRL”. Przygotowanie tej uroczystości w Borowie, było bezpośrednim powodem powstania zespołu ludowego pod nazwą Amatorski Zespół Teatralny ,,Borowiacy” w Borowie. Za datę powstania uznaje się 3.III.1974 r. – data Sztafety. Zespół utworzyły dwie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Borowie- p. Bogumiła Kwitek- późniejsza kierowniczka i p. Anna Stępień- nauczyciel muzyki, kierowniczka muzyczna zespołu. Członkowie zespołu to byli chórzyści z kościoła borowskiego i członkowie dawnego teatru prowadzonego przez małżeństwo państwa Pierchałów.     

Głównym celem- jak odnotowano w kronice- było krzewienie kultury w swojej miejscowości. Sukces pierwszego występu zachęcił śpiewaków do dalszej pracy. Odtąd całymi wieczorami rozbrzmiewały głosy strudzonych całodzienną pracą w gospodarstwach rolnych chórzystów. Dodatkowym bodźcem były zaproszenia na różne występy. Intensywna praca w zespole była jednocześnie odskocznią od ciężkiej pracy w polu.

 Pierwszy skład zespołu (z kroniki) na dzień 3.III.1974r.:

1. Kwitek Bogumiła

2. Stępień Anna

3. Ksiądz Natalia

4. Gardzisz Aleksandra

5. Szymula Janina (do dziś w zespole)

6. Wilkosz Maria (do dziś w zespole)

7. Górniak Maria

8. Adamczyk Helena

9. Lisica Krystyna

10. Skomra Jadwiga

11. Maziarska Maria

12. Kwitek Czesław

13. Skomra Stanisław

14. Bierut Józek

15. Kozak Henryk

16. Szymula Mieczysław

17. Wilkosz Stanisław

W zespole- ciągła rotacja- jedni odchodzą, drudzy przychodzą. Wielu już nie żyje i trudno bezbłędnie wyliczyć kto był członkiem i w jakim czasie. Pierwotny skład był uzupełniany o nowych członków. Byli to – Skomra Feliksa, Stępień Mieczysław, Kuśmierz Krystyna, Wilkosz Helena, Kozak Stanisław, Dzierzkowska Maria, Wojewoda Krystyna, Jasińska Maria, Jasińska Stefania, Jasiński Tadeusz- grał na akordeonie.

  Zespół ciągle cieszy się powodzeniem i stale rozszerza swą działalność. Do śpiewu dochodzą widowiska obrzędowe. ,, Pierzaczki” i ,, Kiszenie kapusty” tworzone przez całość zespołu. Szczególnie udany, autentyczny, śmieszny i wspaniale zagrany okazał się ten ostatni obrzęd, za który ,, na co dzień gospodarze, od święta- artyści ludowi” otrzymali I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Folklorystycznym w Opatowie.

        I tak pracował Zespół aż do tragicznej śmierci (1984r.) kierowniczki p. Bogumiły Kwitek. To bolesne przeżycie przerwało na czas żałoby pracę. Potem zbierano się tylko okazjonalnie na święta kościelne, uroczystości patriotyczno- religijne, np. rocznice pacyfikacji, święta narodowe, dożynki.  Organistą w naszym kościele został p. Marek Mochol- instruktor muzyki z GOK Gościeradów. W byłych chórzystach zauważył zapał i ochotę do śpiewu i włączył się do ich pracy. Na początku w miarę potrzeb społecznie służył im pomocą fachowca. Dzięki zainteresowaniu władz gminnych i Centrum Kultury w Annopolu oraz ich finansowemu wsparciu powstał Zespół Artystyczny ,,Borowiacy” w Borowie działający w obrębie Centrum Kultury w Annopolu. Było to w maju 2007 r. Wcześniej zespół działał pod egidą KGW w Borowie, a później Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi Borów.

 Kontynuujemy założenia poprzedników: propagujemy folklor, szczególnie miejscowy, pamiętamy o tradycjach i historii naszych ziem oraz integrujemy ludzi przez wspólną pracę i spotkania. Uroczystości u nas są bogate w pieśni i poezję- są przykładem patriotyzmu, oddziałują na otoczenie, promują wieś i gminę. Zespół bierze udział w przeglądach, występuje na cyklicznych uroczystościach gminnych ( Nadwiślańskie Spotkania Sobótkowe, Dni Annopola, Dożynki ) i w innych wsiach, np. Święto Malin w Opoce, Dni Bliskowic, czy koncert kolęd w Chwałowicach.

  W zespole ludzie w różnym wieku- emeryci i uczniowie, w różnych zawodach: rolnicy i nauczyciele, urzędnicy i biznesmeni. Próby odbywają się w tutejszej szkole, raz w tygodniu i trwają co najmniej 2 godz. Repertuar to nadal pieśni i przyśpiewki ludowe, pieśni religijne i patriotyczne, oraz montaże słowno- muzyczne ( o powstaniu styczniowym, o pacyfikacji, dożynkowy, o ziemi borowsko- chwałowskiej).

  Planów jest dużo, powiększa się repertuar i ciągle dużo pracy. Małe sukcesy dodają energii, bo uznanie innych to znak, że to co robimy ma sens.

  Skład zespołu na dzień 20.XII.2009r.:

1. Mochol Marek

2. Jasińska Stefania

3. Szymula Janina

4. Żądło Maria

5. Wilkosz-Stąporowska Maria

6. Jasińska Maria

7. Sękala Maria

8. Grot Grażyna

9. Wójcik Barbara

10. Kopieniak Stanisław

11. Błażejewski Józef

12. Kalicka Irena

13. Olszówka Katarzyna

14. Czekaj Wiesława

15. Szymula Anna

16. Szymula Natalia

17. Mochol Teresa

18. Nawrocka Agnieszka- autorka montaży słowno-muzycznych, kronikarka

 i konferansjerka Zespołu

19. Kolerski Marek

20. Czekaj Henryk

21. Szymula Zbigniew

22. Partyka Stanisław

  W okresie późniejszym do zespołu dołączyli: Daca Barbara, Bierut Barbara, Bierut Kazimierz, Kuśmierz Joanna, Szykulska Teresa, Kozak Stanisława, Flisek Justyna.

  Niestety niektórzy nie odnaleźli się w Zespole, i ich staż okazał się bardzo krótki. Bolączką jest też brak młodych ludzi, którzy nie garną się do takich rozrywek. Młode dziewczyny, które z nami były pokończyły szkoły i wyjechały ze wsi. Szkoda.

  Dzisiaj Zespół liczy 17 osób. Omawiając sprawy osobowe nie sposób pominąć nazwisk pań, które są w Zespole od pierwszego dnia czyli śpiewają już wiele, wiele lat i dzięki nim ten zespół istnieje. Są to- pani Janina Szymula i pani Maria Wilkosz-Stąporowska. To wielkie patriotki związane z Borowem i jego historią.

Pani Janina- utalentowana śpiewaczka z przepięknym głosem i doskonałym słuchem muzycznym. To o tej pani jury Festiwalu w Kazimierzu powiedziało, że jest wypożyczoną solistką z opery i chciało za to zdyskwalifikować i przerwać śpiewanie. Jest skarbnicą dawnych utworów, oraz autorką słów i melodii wielu pieśni, np. ,,Najpiękniejsza ma borowska ziemio”, ,,Polka borowska” a także ,,Śpiewaki z Borowa” i ,,Jak zym jechała”- w nich podsumowanie występu w Kazimierzu. Zamiłowanie i talent do śpiewu i znajomość wielu pieśni zawdzięcza swojemu ojcu, Ignacemu Podolskiemu. Śpiewa całe życie, nie licząc na oklaski. Skromna, żegna Borowiaków i znajomych przepięknym śpiewem na ostatnim pogrzebowym spotkaniu.

  Pani Maria- osoba bardzo wrażliwa, szczególnie przeżywająca borowskie dramaty z II wojny światowej. Pisała o tym wiersze ,,Mogiła” i ,,Cicha wioska”, i z widocznym wzruszeniem recytuje swoje utwory.

Jest też autorką słów pieśni dożynkowej ,,Matko Najświętsza do Twych stóp”    W marcu 2013r. dzięki pomocy pani dyrektor Centrum Kultury w Annopolu, udało nam się nagrać album z 2 płytami. Na jednej mieszczą się pieśni ludowe i patriotyczne, druga to pieśni religijne. Jest to nasz wielki sukces (choć nagrania nie są idealne) i wszyscy się cieszymy.

  Członkowie zespołu spędzają ze sobą dużo czasu. Przed występami częściej robimy próby, przeciągające się czasami do późnych godzin nocnych. Organizujemy też spotkania towarzyskie- kiedyś w klubie ,,Fela”, latem na grillu i przy ognisku. Wiemy dużo o sobie. Jesteśmy zżyci. Jesteśmy przyjaciółmi.

  Przy opracowaniu historii Zespołu korzystałam:

- z ustnych przekazów mojej mamy (była w zespole) i innych członków

- własnych przeżyć

- kroniki Amatorskiego Zespołu Teatralnego ,,Borowiaccy” z lat 1974-1976 r.

- kroniki Zespołu ,,Borowiacy” od 2009 r.

- książki Józefa Podolskiego- ,,Folklor Borowa i okolic”

- wybranych artykułów z Panoramy Annopola

 

                                                                                                                                     opracowała:

                                                                                                                                     Maria Żądło

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny